Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?
Główne objawy zapalenia oskrzeli to:
Zapalenie oskrzeli najczęściej jest powodowane przez wirusy. W zależności od drobnoustroju wywołującego infekcję mogą pojawić się również objawy z innych układów, takie jak biegunka, zapalenie spojówek czy zapalenie błony śluzowej nosa i zatok.
W rzadkich przypadkach może prowadzić do zapalenia płuc.
Kiedy muszę udać się do lekarza?
Jeżeli objawy takie jak kaszel lub chrypka:
Jednym z najważniejszych działań wspomagających w leczeniu kaszlu lub zapalenia oskrzeli jest umożliwienie wydalenia nadmiernej ilości wydzieliny z dróg oddechowych. W trakcie zapalenia oskrzeli może ona stać się tak gęsta, że nawet silny kaszel nie spowoduje jej odkrztuszenia. Kaszel staje się szczególnie uciążliwy w nocy i często nie pozwala zasnąć. Jednak to niejedyna niedogodność: jeżeli w chwili pojawienia się pierwszych objawów zapalenia oskrzeli nie rozpoczniemy leczenia, choroba może ulec pogłębieniu przez nadkażenie bakteriami i przekształcić się w przewlekłe zapalenie oskrzeli lub nawet przejść w zapalenie płuc.
W jaki sposób leczy się zapalenie oskrzeli?
Do najważniejszych środków, które można podjąć na własną rękę, należą:
Leżenie w łóżku nie jest konieczne (i nie jest zalecane), jednak ciało potrzebuje teraz energii do walki z infekcją.
W przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli zabronione jest palenie tytoniu, gdyż powoduje to dodatkowe uszkodzenie i podrażnienie błon śluzowych. Możemy również łagodzić objawy prostymi, domowymi sposobami. Należą do nich herbatka z kwiatu lipy i czarnego bzu lub olejki eteryczne do nacierania (nie stosować u małych dzieci).
Leki rozrzedzające wydzielinę, np. ekstrakt tymianku w połączeniu z ekstraktem bluszczu i pierwiosnka, powodują odrywanie się gęstej wydzieliny, co umożliwia jej odkrztuszenie. Leki przeciwgorączkowe należy stosować tylko wtedy, gdy gorączka przekroczy 38 °C. Leczenie antybiotykami jest celowe jedynie w przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli. Musi to jednak zostać ocenione przez lekarza.
Czy można przyjmować Bronchipret® razem z antybiotykiem?
Bronchipret® stosuje się w przypadku kaszlu i zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, spowodowanych infekcją dróg oddechowych.
Z reguły taka infekcja jest wywoływana przez wirusy. W przypadku infekcji wirusowych antybiotyki nie są skuteczne. Czasami jednak bakterie wykorzystują uszkodzenia śluzówki spowodowane przez wirusy i wywołują powikłania choroby. W takich przypadkach może się okazać konieczne przyjmowanie antybiotyku. Decyzję o przyjmowaniu antybiotyku musi podjąć lekarz. Zarówno w przypadku infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych Bronchipret® pomaga rozrzedzić i odkrztusić zalegającą wydzielinę. Bronchipret®:
Obydwa leki - antybiotyk i Bronchipret® - spełniają różne zadania, a zatem uzupełniają się wzajemnie. Obydwa preparaty można przyjmować razem, aż do wyleczenia infekcji.
Czy można przyjmować Bronchipret® przez dłuższy czas?
Czas terapii jest zależny od przebiegu choroby. Na chwilę obecną brak jest informacji sugerujących, że długotrwałe przyjmowanie leku Bronchipret® może być powiązane z ryzykiem oraz skutkami ubocznymi, które nie byłyby opisane w ulotce informacyjnej.
Przyjmowanie leków przez dłuższy czas wymaga jednak nadzoru lekarza. Pomimo dobrej tolerancji leku Bronchipret® zalecamy regularne konsultowanie prowadzonej terapii z lekarzem. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub okresowo nawracają, należy skontaktować się z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny.
Dlaczego pacjenci z alergią na brzozę i/lub bylicę pospolitą i/lub seler nie powinni stosować leku Bronchipret®?
Pacjenci z alergią na pyłek brzozy / pyłek bylicy pospolitej / seler mogą w wyniku alergii krzyżowej zaobserwować reakcję alergiczną na preparaty tymianku. Osoby z alergią na rośliny z rodziny jasnotowatych mogą mieć również alergię krzyżową na tymianek. Ze względu na teoretyczne ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej pacjenci z reakcją alergiczną na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceen) albo brzozę, bylicę pospolitą lub seler nie powinni stosować leku Bronchipret®.
O czym należy pamiętać podczas przyjmowania leku Bronchipret® w czasie ciąży i karmienia?
Stosowanie leku w okresie ciąży / karmienia może zostać zalecone tylko w przypadku wykonania badań udowadniających i dokumentujących, że wszystkie substancje czynne zawarte w preparacie są bezpieczne i nieszkodliwe. W tym celu konieczne byłoby przeprowadzenie badań na pacjentkach w okresie ciąży, co jest zabronione.
Ponieważ Bionorica SE jako producent produktów leczniczych wysokiej jakości czuje szczególną odpowiedzialność wobec tej grupy pacjentek oraz z powodu braku wyczerpujących i kompletnych danych dla badań produktu Bronchipret®, nie należy go stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Dotyczy to wszystkich dostępnych w sprzedaży form preparatu Bronchipret® i nie oznacza, że produkt leczniczy stwarza specjalne zagrożenie, lecz wiąże się z koniecznością uwzględnienia szczególnego stanu, jakim jest ciąża / okres karmienia piersią.
Czy Bronchipret® zawiera cukier?
Nie, Bronchipret jest słodzony maltitolem, który zwykle jest pozyskiwany z maltozy znajdującej się w ziarnach zbóż (np. kukurydzy). Jest składnikiem naturalnym i nie zawiera sztucznych dodatków. Ma właściwości bardzo podobne do sacharozy: smakuje jak cukier i jest w 90% tak samo słodki. Nie zwiększa ryzyka wystąpienia próchnicy, ponieważ bakterie znajdujące się w jamie ustnej nie rozkładają go do kwasów, które powodują rozpad szkliwa i powstawanie ubytków.
Jak dotąd nie pojawiły się żadne wątpliwości co do szkodliwych skutków stosowania maltitolu Jest bezpieczny dla osób z celiakią bądź nietolerancją laktozy.
Jak długo po otwarciu można używać Bronchipret®?
Syrop Bronchipret jest ważny przez 6 miesięcy po otwarciu.
Kaszel suchy czy mokry ?
Badania pokazują, że rodzicom ciężko jest rozróżnić rodzaj kaszlu. U 47% rodziców ocena była odmienna od rzeczywistego charakteru kaszlu*.
W przebiegu infekcji dróg oddechowych np. w zapaleniu skrzeli kaszel ma zmienny charakter. Zaczyna się kaszlem suchym, który po ok.2-3 dniach ewoluuje do mokrego, co związane jest rozwojem stanu zapalnego w organizmie.
Ponieważ kaszel jest naturalnym odruchem oczyszczającym drogi oddechowe, zazwyczaj nie powinien być hamowany. Czasami brak odruchu kaszlu uniemożliwia ewakuację wydzieliny i utrudnia leczenie.
Nie można łączyć leków przeciwkaszlowych z mukolitycznymi. Ze względu na możliwość „zalania” leków mukolitycznych, nie powinno się stosować po godz.17, rozwiązaniem są leki sekretolityczne
*Donnelly D., Everard M.L. ‘Dry’ and ‘wet’ cough: how reliable is parental reporting?. BMJ Open Resp Res 2019;6:e000375. doi:10.1136/ bmjresp-2018-000 375.
Nazwa produktu leczniczego: Bronchipret TE, syrop. Skład: 100 ml (co odpowiada 112 g) syropu zawiera:16,8 g płynnego wyciągu z Thymus vulgaris L. i(lub) Thymus zygis L., herba (tymianek) (1:2-2,5). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: roztwór amoniaku 10% (m/m) / glicerol (85%) (m/m) / etanol 90% (V/V) / woda oczyszczona (1/20/70/109). 1,68 g płynnego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (1:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Produkt leczniczy zawiera 7% [V/V] alkoholu. 1 ml syropu zawiera 423 mg maltitolu ciekłego, 28,76 mg sorbitolu (sorbitol zawarty w maltitolu ciekłym). Postać farmaceutyczna: Syrop. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliaceae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Nazwa produktu leczniczego: Bronchitabs, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 60 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka oraz 160 mg wyciągu suchego z ziela tymianku. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Wskazanie do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu i trudnościach w odksztuszaniu. Bronchitabs jest wskazany do stosowania u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiotu odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa.