Zapalenie oskrzeli to proces zapalny obejmujący oskrzela, niezajmujący jednak płuc. W znacznej większości przypadków za jego rozwój odpowiadają wirusy, takie jak adenowirusy, rhinowirusy, RS- wirusy, wirusy grypy czy paragrypy. Wirusy te powodują najczęściej przeziębienie, ale niekiedy objawy obejmują również drogi oddechowe i rozwija się właśnie zapalenie oskrzeli. Ponadto, zapalenie oskrzeli może się rozwinąć jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia bakteryjnego (mniej niż 10% wszystkich zakażeń). Podobnie jak w przypadku wirusów wywołujących przeziębienie do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni i pośredni. Należy zatem pamiętać o zachowaniu zasad higieny, myciu rąk oraz unikaniu dużych skupisk ludzkich, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe. Patogeny, które dostały się za pomocą górnych dróg oddechowych do organizmu wnikają do komórek nabłonka dróg oddechowych, namnażają się w nich i powodują ich uszkodzenie. Zajęty nabłonek traci zdolność prawidłowego pełnienia swojej funkcji. Często rozwija się także reakcja zapalna, a we krwi zaczynają krążyć jej mediatory i dochodzi do rozwoju objawów uogólnionych, takich jak gorączka.
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:
W zależności od drobnoustroju wywołującego infekcję mogą pojawić się również objawy z innych układów, takie jak biegunka, zapalenie spojówek czy zapalenie błony śluzowej nosa i zatok.
Ze względu na fakt, że znaczna większość ostrych zapaleń oskrzeli, bo aż około 90%, wywoływanych jest przez wirusy, w ich leczeniu nie stosuje się rutynowo antybiotyku. Antybiotyki to substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, nieaktywne wobec wirusów. Leczenie przyczynowe, czyli skierowane przeciwko konkretnemu drobnoustrojowi stosuje się w rzadkich przypadkach np. w krztuścu lub grypie.
W leczeniu w warunkach domowych stosuje się:
Leki przeciwkaszlowe – chociaż łagodzą odruch kaszlu, ułatwiając np. przespanie dziecku nocy to jednak zatrzymują naturalne odkrztuszanie wydzieliny, przedłużając tym samym proces zdrowienia.
Wszystkie wymienione sposoby leczenia to postępowanie objawowe. W większości przypadków postępowanie przyczynowe nie jest konieczne, ponieważ choroba ustępuje samoistnie w ciągu około 7 dni. Dłużej mogą utrzymywać się objawy nadreaktywności oskrzeli, czyli kaszlu w kontakcie na przykład z zimnym powietrzem, jednak i one mijają po kilku tygodniach.
Nazwa produktu leczniczego: Bronchipret TE, syrop. Skład: 100 ml (co odpowiada 112 g) syropu zawiera:16,8 g płynnego wyciągu z Thymus vulgaris L. i(lub) Thymus zygis L., herba (tymianek) (1:2-2,5). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: roztwór amoniaku 10% (m/m) / glicerol (85%) (m/m) / etanol 90% (V/V) / woda oczyszczona (1/20/70/109). 1,68 g płynnego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (1:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Produkt leczniczy zawiera 7% [V/V] alkoholu. 1 ml syropu zawiera 423 mg maltitolu ciekłego, 28,76 mg sorbitolu (sorbitol zawarty w maltitolu ciekłym). Postać farmaceutyczna: Syrop. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliaceae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Nazwa produktu leczniczego: Bronchitabs, tabletki powlekane. Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 60 mg wyciągu suchego z korzenia pierwiosnka oraz 160 mg wyciągu suchego z ziela tymianku. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Wskazanie do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu i trudnościach w odksztuszaniu. Bronchitabs jest wskazany do stosowania u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiotu odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa.